İtalya | Roma


Herkesin zevki, amacı, kültürü, istekleri bir değildir, her insan farklıdır ama eğer sadece bir kez yurtdışına gitme şansınız varsa burası mutlaka Roma olmalı bence. Çocukluğunuzdan beri tanımaya başladığınız çok önemli yapılar, birer birer karşınıza çıkarken çok güzel duygular yaşayacaksınız. 3-4 gününüzü buraya ayırmalı, mümkünse şehir merkezinde sadece konaklama ihtiyacınızı gidermeye yetecek bir yer tutmalı ve yürüyerek şehrin tadını çıkarmalısınız. İstediğiniz an şehri görmekten uzak kalmamalısınız.

Gezinizi Programlayın

Tarihle iç içe Roma her an sürprizler size sunmakta. Herkesin bildiği çok sayıda ikon yapıyı görme fırsatı bulacaksınız. Piazza Venezia merkezi nokta olarak ideal bir konum. Meydana çıkan del Corso, Corso Vittorio Emenuel, Cavour ve Nazionele ana caddelerini gezintinizin rotasını belirlemekte kullanabilirsiniz.

COLOSSEO bölgesine en az 1 gününüzü ayırmalısınız. Önceden biletinizi alıp, Kolezyum, Circus Maximus, Palatino Tepesi, Bocca della Verita, Foro Romano gibi tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Plansız bir şekilde buraların hepsini birden gezmeniz 1 günde imkansızdır. Damak tadı olarak problem yaşamayacağınız şehirde; pizza ve makarna(pasta) başta olmak üzere herhangi bir dükkan ya da pazardan çeşitli ve lezzetli peynirlerle kolaylıkla karnınızı doyurabilirsiniz

OLD ROME dar ve tarihi sokaklarda çok sayıda ziyaret noktasına sahip eski şehir bölgesidir. Piazza Venezia dan kuzeye doğru çıkan via del Corso caddesi sizi piazza del Popoloya kadar ulaştıracaktır. Haritamda da belirttiğim çok sayıda tarihi yapıyı görebileceksiniz. Bunlardan en çok bilinenleri fontana di Trevi ve piazza di Spagna olacaktır. Via del Corso alış-veriş yapabileceğiniz çok sayıda mağazada bulabilirsiniz. Piazza Venezia dan güneye doğru ilerlerseni Tiber nehrine ve küçük bir adaya rastlayacaksınız. Hemen yakınlarda da Garibaldi köprüsünü görebilirsiniz. Nehir kıyısı gezinize biraz ileride tarihi Gulia caddesi son verip Campo de' Fiori alanına girin. Çiçek pazarı Roma'nın popüler adreslerindendir. Çevredeki mekanlarda mola verebilir ya da pazardan alacağınız güzel bir peynirle karnınızı doyurabilirsiniz. Kuzey-batıya doğru ilerledikçe Santa Spirito caddesine ulaşmalısınız karşınızda muazzam görüntüsüyle Castel Angelo(Melekler Kalesi). Yönünüzü doğuya doğru dönerseniz eski Roma bölgesinin başlıca yapılarından piazza Navona ve Pantheon tapınağına ulaşabilirsiniz. Ve tabi ki çok sayıda dondurmacı! Gelateria, Giolitti kelimelerinden anlayabilirsiniz. Sizler için haritamda Roma'nın en önemli dondurmacılarını işaretledim.

VATICAN Roma şehrinin içinde bir ülkedir. Katolik Hristiyanların yönetim merkezidir. San Pietro Bazilikası, San Pietro meydanı ve Vatikan müzesi tüm dünya tarafından bilinmekte ve merak edilmektedir. Her an büyük bir kalabalık ve çok uzun kuyruklar sizleri bekliyor olacak. İnternet üzerinden daha uygun fiyata bilet alabilirsiniz. Ayrıca daha kısa bir kuyruktan içeri girebilirsiniz. Ya da Vatikan civarındaki sokaklarda bekleyen firma elemanları sizi belirli bir ücret karşılığı en kısa şekilde içeri sokabilirler. Onlarla pazarlık etmeyi unutmayın. Sizin gibi bekleyen bir grubu öğrenci statüsünde gösterip rehber eşliğinde içeri kolayca girebiliyorlar. Müze gezinize yarım gününüzü ayırmalısınız. Koridorlarda dolaşırken bir yandan eserlere bakacaksınız, bir yandan da gözlerinizi tavandaki boyama ve işlemelerden ayıramayacaksınız. Sistine Şapelini ve Michelangelonun ilk başyapıtı Pieta heykeli mutlaka görmelisiniz.

TRASTEVERE Romanın güney-batısında yer alan sakin bir bölgedir. Eğer Roma gezinizi tamamladınız ve hala zamanınız kaldıysa Trastevereyi dolaşıp şehir kültürü hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Garibaldi anıtının bulunduğu parklardan oluşan tepe şehir panoramasını almanızı için muazzam bir fırsat sunmakta. Üşenmeden tepeyi çıkmanızı öneririm.

Geçmişten Günümüze Roma

Tarih boyunca her zaman önemini korumuş bir şehir, dünya başkentlerinden biridir Roma. Aslında bizimle çok fazla ortak noktaları var. Şehrin kurucusu Romos ve Romolus destanı, kurdun bebekleri beslemesi, bizdeki bozkurt destanıyla ortak semboller içermekte. Zaten italyanların türklerle karakteriksel özellikler bakımından da hep benzetilmiştir.

Dünya medeniyetler tarihinde en önemli iz bırakan imparatorluğun başkenti Roma bin yıldan fazla dünyaya başkentlik yapmıştır. "Tüm yollar Romaya çıkar" sözü tarih boyunca kulaklarda çalkalanmış, ifade siyasi ve kültürel anlamını hep korumuştur. Pagan bir imparatorluk olarak kurulan Roma İmparatorluğu, geniş bir coğrafyaya medeniyetiyle beraber yayılmıştır. Pagan Roma sembol yapılarını hala şehirde görebilirsiniz. Bunların başlıcaları Roma Forum bölgesi (Kolezyum, Circus Maximus da burada), pagan tapınağı Pantheon tüm dünya tarafından bilinmektedir.

Avrupa kıtası yerleşimi çok uzun bir dönem sadece Akdeniz dolaylarında olmuştur. Tarihin en köklü medeniyetlerinden biri olan Roma imp. çok uzun süre dünyaya hükmetmiştir. Bulunduğu coğrafyada Keltlerle, Slavlarla, Perslerle, Selçuklular ve Osmanlı İmparatorluğuyla çeşitli münasebetler yaşamıştır. Pagan İmparatorluk, Hristiyanlığın ilerlemesiyle Constantine döneminde Hristiyanlığı resmi din olarak kabul etmiş ve hızlı bir değişim yaşamıştır. İlerleyen yıllarda İmparatorluk Doğu ve Batı Roma olarak ayrılmıştır. Zamanla kilisenin Roma İmparatorluğunun kontrolünü ele almasıyla Avrupa'yı kendine bağlamıştır. Vatikan günümüzde de Katolik Hristiyanların merkezi durumunda ve Papa bu devletin lideridir. Kilise orta çağ Avrupası'nın en kudretli yapısıdır. Zamanla İtalyanların gücü azalsa da Vatikan gücünü her zaman korumuştur. Elbette bunun sebebi siyaset olmuştur. Gücü elinde bulunduran devlet Vatikanı da kendine bağlamıştır. Böylece tüm Avrupayı kontrol edebilme fırsatı bulmuştur. Bir çok tarikat bu amaca hizmet etmiştir. Fransizkan, Capuchin, Dominikan, Cizvit vs.

Gücünü tamamen kaybeden İtalyanlar parçalanarak uzun yıllar süren başrolünü tamamlamıştır. Vittorio Emenuel II çıkmış ve dağınık italyayı tekrar birleştirmeyi başarmıştır.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz icin yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [08.06.2015]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 7
Yorum Yaz ✐

Yasaklar kalkıyor
gezgin    18.05.2020 23:56:02

Covid virüsünden en çok etkilenen ülkelerden olan italya 3 haziranda sınırları karantinasız açacağını duyurdu. çok ilginç!


İtalya'nın kalbi
Mehmet Gültekin    04.05.2018 17:19:00

İtalya'da en çok gezilmesi gereken bir şehir.calismaniz çok güzel olmuş.tesekkurler


Roma
Burak Kara    25.04.2018 16:25:37

Bir yaz tatili programı yapacaktım. Sitenizde Roma rehberi çok hoşuma gitti. İnşallah yazın Roma'dayım sizin rehberiniz sayesinde Roma'yı rahatça gezip göreceğim. Teşekkürler.


GEZİ...
Sema Avcıoğlu    23.04.2018 10:42:24

Çok güzel rehber oluşturmuşsunuz Her detay ince düşünülmüş tatil planları yapanlara muhteşem bir kolaylık Saygılarımla / Sema Avcıoğlu


İlk Roma tabiki!
Osman Kılavuz    19.04.2018 23:15:29

Sizinde söylediğiniz gibi mutlaka gidilmeli


ROMA
Harun KOCA    19.04.2018 15:24:03

Bu yaz gitmeyi düşünüyorum. Tavsiyelerini merakla bekliyorum.


Dünyanın en iyi harita sitesi
Hasan bacaksız    19.04.2018 10:19:59

Yakın zamanda romaya gitmeyi düşünüyorum.Ve bu harita sayesinde yolları,bölgeleri,kültürel yerler hakkında bilgi sahibi olacağım.


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN