İtalya | Napoli


Tecrübe eden gezginlerin, Güney İtalya deyince biraz durakladığını görebilirsiniz. Kısmen benimde tercihimi Roma veya kuzeyden yana kullanacağımı söyleyebilirim. Buna rağmen çok sayıda sahil kentlerinin görülmesi de gereklidir. Napoli Sorrento, Amalfi, Capri adası gibi dünyaca ünlü sahil kentlerine sahiptir. Anlayacağınız buraya gelenler şehir merkezinde kalmasınlar etrafı gezsinler.

Vezüv ve Pompei

Şehir merkezinin doğu tarafında Garibaldi meydanında merkez istastondan 3-5 Euroya bir tren bileti alıp Pompei şehrini gezebilirsiniz. Faciazede tarihi şehir yerleşimini ve lavlardan dolayı taşlaşmış insan bedenlerini biraz uzaktanda da olsa hala görebilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Napoli

Tarih boyunca liman kenti olan Napoli, akdeniz ve iber denizinde stratejik bir noktadadır. Roma Imparatorluğu dönemlerinde Pompei şehrinin üstlendiği görevi malum facia (Vezüv yanardağının öfkelenmesi) sonrası üstlenmiş durumdadır. Hristiyanlık sonrası da önemini koruyan şehir katolik olup, cizvitlerin etkisi altında kalmıştır. İspanyol tarikatın özellikle akdenizdeki önemli kentlerde boy gösterdiğini ve hatta Istanbulda bile örgütlenebildiğini hatırlatmak isterim.

Avrupada izlerini çok yerde bulabileceğiniz Fransız kumandan imparator Napolyon'un da bu şehri göz ardı etmeyeceğini tahmin edebilirsiniz. Şehrin merkezi noktası meydan olan Piazza del Plebiscito da muazzam Napolyon Sarayını, St. Paul Bazilikasıyla karşı karşıya göreceksiniz.

Mafya kol geziyor :) Son dönemlerde şehir mafyasıyla tanınmakta. Güney İtalyada pek şaşırlamayacak bu durum gezginleri etkileyecek bir husus değildir. Ancak Kuzey İtalyadan geliyorsanız sokaklardaki ve trafikteki insanların siniri ve kültürü hemen dikkatinizi çekecektir. Kapkaç, yol kesme gibi ufak asayiş olaylarının da sıklıkça yaşanabileceği bir şehir olduğu söylenmekte.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz icin yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [18.06.2015]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 1
Yorum Yaz ✐

Pizzanın memleketi
Zafer Ünal    03.11.2018 09:03:18

Napoli şehir olarak pek iç acıcı değil, ancak pizzanın kralı burada, Sorbillo yu tek geçerim


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN