Fransa | Nice


Bence Güney Fransa sahillerine cote d'Azur denmesin en önemli sebebi şehir burası. Şehrin can alıcı bulvarı İngiliz yürüyüş yolu (Promanade des Anglais ) boyunca buz mavisi serin denizi sizi kendine çağırmakta. Masena ailesinin şehre etkisi bu şehrin diğer güzelliği sayılabilir. Ama beni en çok Cours Saleya pazarı. Yüzlerce çeşit peynir başlıca ilginizi çekebilir. Bouillabaisse adı verilen deniz ürünleri çorbası servis şekliyle yöresel bir lezzet, ancak fiyatı can yakabilir.

Barbaros Hayreddin Paşa ve Eze Kalesi

Fransızların Osmanlı tarihindeki yeri ayrıdır. Savoylardan kurtulmak için yardım isteyen bölge halkının imdadına Barbaros Hayreddin Paşa yetişmiştir. Bölgede mutlaka görmeniz gereken tepe noktada Eze Kalesinde izlerini görebileceğiniz kurtarmanın akabinde Fransızlar hadi artık git dedikleri Osmanlı Birlikleri hemen gitmek istememiştir. Çeşitli farklı yorumlar olsada benim kanaatime göre Fransız nankörlüğü bazı iftiraları beraberinde getirmiş ve Barbaros Hayreddin Paşa'nın şehri yakıp yıkarak terkettiğini iddia etmektedirler. Köprü-Ayı-Dayı meselesinin fransızcası yani.

Zenginler Yarım Adası Saint Jean Cap Ferrat

Tepeden enfes bir şekilde denize uzanmış, ağaçların arasına gizlenmiş villalara sahip, zaten ekonomik standartları yüksek bir bölgenin bir de zengin sınıfının yaşadığı bir yarım ada burası. Nice-Monaco yolu tepeden yüksek yerden geçmekte. Yol üzerinde durmak tehlikeli ancak üzülmeyin fotoğraf çekebileceğiniz özel bir noktaya sahip. Bu nokta aynı zamanda Transporter filminin ilkindeki soygun sonrası sahneye de ev sahipliği yapmakta.

Geçmişten Günümüze Nice

Sayfa en kısa zamanda tamamlanacaktır.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz icin yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [20.07.2016]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 2
Yorum Yaz ✐

Deniz
Ayşe Küncü    25.04.2018 11:31:56

Denizi harika. En kısa zamanda gidilmesi gereken bir şehir.


adı gibi hoş nice!
Burak Eldek    19.04.2018 12:42:44

şehir çok güzel bir yer olan güney fransada. denizinin çok ünlü olduğunu duymuştum


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN