Fransa | Marsilya


Fransız Rivierasının kozmopolik liman şehri her dönem adından bahsetmiştir. Şehirde başta Cezayir olmak üzere Kuzey Afrika Araplarının yoğun olarak yaşadığı bir şehirdir. Şerhirde çok sayıda Türk vatandaşımıza da rastlamanız mümkün.

Şehir merkezi eski ve yeni liman etrafına kurulmuş ve hakim tepede şehrin koruyucusu Notre damme dela garde sizi hemen selamlamakta. Bu tepeye mutlaka çıkıp şehri etraflıca izlemeyi unutmayın. Major Bazilikası ve Olimpik Marsilya futbol takımının maçlarını oynadığı Velodrome Stadını kolaylıkla seçebilirsiniz. Aslında Major Bazilikasından bu tepeye kadar uzanan bir teleferiğin şehre nasıl da güzel bir hava katacağını düşünmeden duramıyorum. Limanın girişindeki Fort Saint-Jean ve MUCEMmüzesi seyahat duraklarınızdan olacaktır. denizin açıklarına baktığınızda Monte Cristo Adasını bulacaksınız. Alexandre Dumas'ın kontu hatırlayacağınız üzere burada tutsak edilmiş.

Şehrin kozmopolik yapısı beraberinde karmaşayı getirdiğiniz de söyleyebilirim. Limandan başlayıp şehrin iç kısımlarına uzayan La Canebière caddesi şehrin mecburiyet caddesi. Buradan manastırın bulunduğu tepeye ulaşmak için kullanacağınız Noailles bölgesi açık pazarları ve duvar grafitti süslemeleriyle görülebilir. Ancak şunu söylemeliyim ki Marsilya kozmopolik yapısıyla merkezi noktalardan pek uzaklaşılmaması gereken bir şehir.

Şehri dolaştıkça sokaklarda kurulan pazar yerleri (haritamda işaretledim), duvarlara boyanmış grafitiler ilginizi çekebilecekler arasında sayılabilir. Birde parklarda çocukları ve emeklileri Bocce Petang denilen (avuç büyüklüğündeki demir bilyalarla oynanan oyun) oyunu oynarken görebilirsiniz.

Bence Marsilya merkezine çok fazla zaman ayırmayın ve yakın bölgedeki sahilleri keşfe çıkın. Marsilya Cote d'Azur tatilinizde merkezi noktada bir konaklama yeri olabilir.

Geçmişten Günümüze Marsilya

Sayfa en kısa zamanda tamamlanacaktır.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz icin yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [18.07.2016]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 6
Yorum Yaz ✐

Herşeye rağmen görülmeli
Yasin Korkmaz    29.05.2020 22:49:59

Evet yorumunuzda da belirttğiniz gibi merkezden sonra güvenlik sorunu var ama yinede marslya mutlaka görülmeli


Harika bir gezi rehberi olmuş.
Bekir Dündar    06.09.2018 21:00:51

Harika bir rehber olmuş, çok güzel. Emeğine sağlık.


Endişe etmeyin
Hasan Onur FINDIK    05.05.2018 10:05:41

Osman bey, her şehirde olabileceği gibi karışık bu güney Fransa şehrinde de istenmeyen olaylar yaşanabilir. Ancak bilmediğiniz yerlere girmektense öncelikle bilindik yerleri dolaşıp, şehre ve insanlarına alışabilirsiniz. Daha sonra seyahat sürenize bağlı olarak farklı noktaları da seyahatinize dahil edebilirsiniz. www.joNurney.com | Seyahat Rehberi


hirsizlar
Osman Kilavuz    05.05.2018 08:50:45

Merak ettim sizin biseyleriniz calindi mi bu sehirde:)


teyzeminbornozu12@hotmail.com
Mehmet Özcan    25.04.2018 11:27:15

Çok güzel gezi rehberimi burdan oluşturdum gayet güzel bir site


Monte Cristo Adası
Mehmet Akif ÖZDEMİR    21.04.2018 15:40:10

Galerideki fotoda monte Cristo adası da görünüyor galiba. Marsilya ya gidersem rehberden faydalanacağım


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN