Çekya | Prag


Masallar şehri, şehirlerin anası, Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag! Bohem şehir orta çağın izlerini hala taşımakta. görkemli Aziz Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, Vysava nehri, eski ve yeni şehir meydanları, Tyn Katedrali (Harry Potter filminden hatırlayabilirsiniz), letna parkı, Petrin kulesi, TV kulesi, Vitkov tepesi ilk akla gelen semboller. Şehri dolaşmaya Kale civarından başlamanızı öneririm. 1 günlük panoramik tur ile en önemli noktalara ulaşabilirsiniz. Ancak Prag'ın tam olarak tadını almanız için 3-4 gün mutlaka ayırın. 800 civarı Türkün yaşadığı şehirde Türk restoranları da bulabileceksiniz. Kuklaları, kristalleri hediyelik olarak düşünebilirsiniz. Trdenik adında sokaklarda satılan şekerli hamur da dikkatinizi çekecektir.

Şehrin Panoramik Manzaraları

Prag özel araca ihtiyaç duymadan kolaylıkla gezebileceğimiz bir şehir. Bu derli toplu şehrin bütününe birkaç noktadan bakış yakalayabilirsiniz. Muhtemelen ilk olarak Kale ve St.Vitus Katedralini ziyaret edeceksinizdir. Kale girişlerinden Matthias Kapısının (Matyášova brána) hemen yakınındaki balkondan çok güzel bir açı yakalayabilirsiniz. Kale içine girip altın yoldan yavaşça aşağıya doru indiğinizde yine bir balkon sizi bekliyor olacak.

Strahov Manastırı ziyaretinizde Strahov Garden Viewpoint adı verilen noktada oldukça elverişli. Ama en iyi açıyı bence Petrin Kulesinden alabilirsiniz.

Letna parkı Metronomun bulunduğu noktaya yakın yerlerden de şehre kuzeyden bakabilirsiniz. Şehrin doğu bölgesindeki Vitkov Tepesi ve TV kulesinden de panoramik görüntüler alabilirsiniz.

Ulaşım

Bence bu şehirde en iyi ulaşım aracı tramvay. Şehri haritadan kuşbakışı inceleyin, eski (old town), yeni (vaclavske) ve Cumhuriyet (republiky) meydanları (namesti) referans noktalarınız olsun. Metro ve tramvay duraklarını ve hatlarını bu noktalara göre belirlemek işinizi kolaylaştırır. Prag'da saatlik, günlük veya 15 günlük sınırsız ulaşım bileti alabilirsiniz. Kullanım esnasında yapılacak kontrolde göstermeniz yeterlidir.

Alış-Veriş Seçenekleri

Prag'dan hediyelik ne götürebilirim? Elbette çek kristali ve kukla ilk seçeneklerinizdir. Çok sayıda kristal ürün satan mağazaları özellikle old town bölgesinde görebilirsiniz. Bunların arasında bilindik bir isim Swarovski'yi de bulabilirsiniz. Yine çok sayıdaki tahta oyuncak mağazaları ve kuklalara da rastlayacaksınız. Eğer uygun bir bütçe düşünüyorsanız Havelské trzište Market adlı pazardan alış veriş yapmanızı öneririm.

Gezinizi ara verip alış-veriş yapmak isterseniz merkezi noktadaki Palladium ideal bir durak olacaktır. Na Prikope caddesi üzerindeki önemli mağazalarla yine seyahatinize renk katacaktır. Eğer aradığınız outlet mağazaysa şehrin doğunda kalan, servisle gidebileceğiniz Fashion Arena mükemmel bir seçenektir.

Klasik Müzik

Bohem şehir Prag Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminden beri klasik müzikle yakinen ilgilidir. Çok sayıdaki salonda her gün kültürel bir aktiviteye katılabilirsiniz. Ulusal Tiyatro Binası Národní divadlo ilk uğramanız gereken yerdir. Binanın çatısındaki altın rengi dikkatinizi hemen çekecektir. Evet gerçekten altın. tarih boyunca Roma yada Avusturya-Macaristan imp. etkisinde kalmış şehirde çeklerin kendilerine ait önemli bir binası bulunmamaktadır. Onur kırıcı gördükleri bu durumu değiştirmek için seferberlik başlatılıyor ve halk neyi varsa yoksa bu gösterişli binanın yapımına harcanıyor. Ulusal tiyatrodan şehirdeki sanatsal faaliyetlerin programını öğrenip bilet temin edebilirsiniz. Dilerseniz internet üzerinden de yapabilirsiniz. Ulusal tiyatro haricinde; Rudolfinum, Stavovské divadlo,Obecní dum gerek buradaki aktiviteleriyle gerekse tarihi yapılarıyla sizlere özel bir zevk yaşatacaklardır.

Geçmişten Günümüze Prag

Prens Vaklav 10.yy da çek kabileleri birleştirerek ilk çek devletini kurmuştur. Tarih boyunca Bohemya ve Moravya olarak bilinen devlet 2.dünya savaşında Çekoslavakya adını aldı. 1991 de kadife devrimle Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birbirinden ayrıldı. TDK'nın hamlesiyle artık Çekya diyoruz.

Kavimler göçüyle slav ırkının avrupaya yerleşim yayıldığını biliyoruz. 3 kardeş Çek, Leh ve Rus dağılmışlar ve topluluklarınıda peşinden sürüklemişler. Adlarından nerelere yerleştiklerini anlamışızdır. Avrupa kıtası o döneme kadar akdeniz çevresine yerleşmiş kuzeyleri pek tercih etmemiştir. Gezgin slavlar orta avrupa da dağınık bir şekilde kabileler kurmuşlardır. 10. yy Prens Vaklav (Vaclavske, Wenceslas) dağınık çek kabilelerini bir araya getirmiştir. Halen şehirde yeni meydan olarak bilinen Vaclavske Namesti de zatın at üzerinde heykeli görebilirsiniz. Kurulduğu dönemden sonra Roma İmparatorluğu etkisi altına girin şehrin kültürel zenginliklerine ve değerli eserlere de kendisinin sahip olamadığı görülmektedir. Çekler rönesans dönemiyle bohem ve morav olarak iyice ayrılmışlardır. Başkent Prag'ın bulunduğu batı Bohemya, köylü kesimin bulunduğu doğu Moravya olarak bilinmektedir. Klasik müzik başta olmak üzere sanatı yakından takip eden bohemlerin yaşantısı yıllar geçtikçe ayrışmıştır. Roma'nın gücünün kalmamasıyla Avustrya-Macaristan İmparatorluğunun güçlenmesi ve çeklerinde bu sınırlar içerisine dahil edilmesi sanat alanındaki gelişmenin en önemli sebebidir.

Hristiyan Romaya karşı en büyük ayaklanmanın protestanlık olduğunu ve bununda babasının Martin Luther olduğunu bilirsiniz. Ancak Martin Lutherin de fikir babası ve kiliseye ilk önemli başkaldırıyı yapan bir çek profesördür. Jan Hus! 15.yy başlarında Pragda yaşayan 25 yaşında profesör olmuş Jan Hus Roma merkezli kilisenin eylemlerini değerlendirmiş ve "Siz incilden başka refaranslar kullanıyorsunuz, siz insanlar ile tanrı arasında aracılar oldunuz" demiştir. Kiliseyi çok ağır suçlayan ve reform isteyen Jan Hus Konstanz da kumpasa uğramış ve yakılarak cezalandırılmıştır. Merkezi Tabor ili olan Hussiciler Romaya karşı büyük bir ayaklanma başlatmış olsalarda püskürtülmüşlerdir. Eski meydanda (Staromestske namestí, Old Town) Reformist Profesör Jan Hus'un anısına yapılan heykel görülebilmektedir. Günümüzde çeklerin %60'lık bir kesimi kiliseyi kabul etmeyerek deist bir görüşe sahiptirler.

Osmanlının şahlandığı dönemde tüm Avrupa tehlike altındaydı. Balkanlardaki savunmalarda, Viyana kuşatmasında ve orta Avrupanın savunulmasında lehler ve çekler önemli görevler üstlenmişlerdir. Bunlardan en önemli komutan olarak Vitkov tepesinde devasa heykelini göreceğiniz tek gözlü Jan Zizkov efsaneleşmiştir. Öyleki şehir merkezindeki bulanan en önemli tepe o kurtuluş günleri anısınadır. Osmanlıdan ne korku ama! Buna rağmen ölmeden önce Zizkov (tek gözlü) bence komik bir vasiyeti vardır; Ben ölünce derimi yüzün ve davul yapın, türkler gelince o davulu çalınki korkudan kaçıp gitsinler" :)

Almanlar Bohemyaya kıyamamışlardır. Öyleki 2.dünya savaşıyla şehri ele geçiren SS eski meydanın batı tarafında hala yarım olan binayı uyarı maksatlı tankla bir kez vurmuşlar ve başka da bir zarar vermemişlerdir. Size çok ilgin bir detay verecek olursam, Almanların 2.Dünya savaşında en son düşen kalesi Prag'dır.

Rusların etkisi altına giren şehir 1989 sonlarındaki üniversite öğrenci ayaklanmasıyla başlayan kadife devrimle sonuçlanmıştır. Kominist rejimden Vaclav Havel adlı ilk cumhurbaşkanıyla çıkan Çekoslovakya da Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünmüştür.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz icin yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [05.12.2017]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 14
Yorum Yaz ✐

BU SİTE ÇOK FAYDALI
Gezgin    16.12.2019 22:31:09

Hasan Bey gerçekten faydalı ve güzel bir site bu yerler görmek istediğim yerler.


Çok güzel bir yer
Ömer çekiç    04.01.2019 16:17:01

Hocam çok güzel biyer güzel yerleri gezmişsiniz


Harika
Mustafa Emre Çokyaşar    04.01.2019 16:11:12

Bu şehire gitmeyi çok istiyordum sizin sayenizde daha çok bilgi sahibi oldum ve bu şehire olan hayranlığım daha çok arttı teşekkürler.


Bir numara
Emree    19.07.2018 11:20:01

En sevdiğim avrupa şehri diyebilirim. Özellikle akşamları nehirden şehir görünümü harikaaa. Karlovy Vary de mutlaka görülmeli. Güzel çalışma olmuş eline sağlık...


Aşırı yardımcı oldu
Oğuzhan Safcı    17.05.2018 13:46:05

Yurt dışında eğitim görmek istiyorum ve bu gezi yazıları cidden fikirlerimi etkiledi çok teşekkür ederim.


Harikaa
Hasan bacaksiz    16.05.2018 10:04:04

Çok faydalı buldum bu siteyi , umarım en kisa zamanda burdan bakmak yerine canlı canlı bakmak isterim , başarılarınızın devamını dilerim ????


Gitmiş gibi Oldum
Hasan Akış    25.04.2018 11:32:53

Site gerçekten çok güzel olmuş sanki oturduğum yerden geziyorum elinize sağlık.


Çek işi
Ahmet Tuğrul    25.04.2018 11:30:57

Prag hep merak ettiğim bir şehir. Haritalar çok iyi oldu. Teşekkürler


İyi iş
Kaan Kaplan    25.04.2018 11:30:32

Güzel ve faydalı bir site, Prag şimdiden ilgimi çekti


Cokkk guzell
AHMET TEZCAN    25.04.2018 11:24:30

site dehset guzel allahim keske bende gidebilsem olsa


Rüya Şehri
Zekeriya Büker    25.04.2018 08:35:35

çok güzel bir şehir. bir daha olsa yine giderim. ancak eğlence merkezlerini göremedim haritada ;)


En beğendiğim şehir
Mehmet Gültekin    21.04.2018 15:40:54

Her sene gitmek istediğim bir şehir. Bu harita çok iyi oldu. Teşekkürler


Masal diyarı
Gülnaz Subaşı    20.04.2018 12:11:53

Görmek istediğim şehirlerden biri. Eminim gittiğimde bu harita çok işime yarayacak. Elinize sağlık.


Kafkanın şehri
Sercan TUNA    19.04.2018 14:39:58

Yeni yapılan SOCHA mekatronik Franz Kafka heykelini de eklemişsiniz. sürekli güncel tutulursa, ilerleyen bir zamanda kullanabilirim


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN