Avusturya | Viyana


Avrupanın köklü, aristokrat ve sanatçılar şehri Viyana, görkemli yapıları, geniş cadde ve parkları ile tuna nehri kıyısında sırtını Kahlenberg dağlarına yaslamış durumda. Gelir düzeyi yüksek şehirde ana dil almancadır.

Klasik Müziğin Başkenti

Başta; Mozart, Beethoven, Strausse gibi efsanelerin yanı sıra çok sayıda sanatçının yaşadığı şehir yüzyıllardır klasik müzikle yoğrulmuş. Ziyaretiniz boyunca mutlaka değrli bir konsere katılma fırsatı bulabilirsiniz. Muazzam güzellikteki tarihi salonlarda enfes bir klasik müziği fırsatını kaçırmayın.

Otto Wagner, Gustav Klimt

Hemen dikaktinizi çekeceği üzere şehir adeta heybetli ama aynı zamanda biraz kasvetli tarihi binalarla dolu. Klimt ve Wagner gibi secession akımı öncülerinin de dokunuşlarını göreceğiniz şehirdeki bu binaları dışarıdan bile görmek güzel olacaktır. Ama yine de en azından binanın giriş bölümü de olsa içeriden bir görün.

Elimizden Uçuverdi

Hepimiz Osmanlı'nın en güçlü olduğu dönemlerde yaptığı Viyana kuşatmalarını biliriz.Özellikle 2.Viyana kuşatması sadece bizim değil Avrupa tarihininde akışını değiştirmiştir. Merzifonlu Kara Mustafa Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Tuna Nehrini geçip, surlarla kaplı bugünkü 1.Viyana diyeceğimiz bölgeyi çevrelemiştir. İmparator Lepold şehirden kaçıp düke bıraktığı Viyana direnmeye başlamıştır. Şehrin doğusu Tuna Nehriyle, Kuzeyi Kahlenberg Dağlarıyla kapalı durumda olduğu için Merzifonlu batı ve güney bölgeleri de kapatacak şekilde 3 noktadan çadırları kurup şehri yavaş yavaş hırpalamaktadır. Aralarında zaten çekememezlik olan Kırımlı Murad Giray Han, Merzifonludan Kahlenberg'e önlem almasını ister. Merzifonlu ne yazık ki oradan gelecek olan Leh-Ukrayna-Kazak ordusunun başındaki yaşlı Sobieskiyi küçümser. Ancak Sobieskinin inanılmaz azmi ve dağlardan taşıdığı toplar ordumuzu bozguna uğratacaktır. Uyarısı dikkate alınmayan Kırımlı da isyan edere savaşmayı bırakır ve kuşatma sona erer. Viyanadaki Arsenal Müzesi ilginizi çekebilir.

Tatmadan Geçmeyin

Osmanlı kuşatmaları esnasında tutsak kalan halkın kruvasanla tanışması, Osmanlının geride bıraktığı kahve çekirdeği çuvallarıyla günümüze taşınan Viyana Kahvesi ve zaten yaygın elmalı turta Apfelstrudel sıksık tadacağınız lezzetlerdir. Ayrıca dana etinden hazırlanan şnitzel de denenebilir.

Son güncellenme [11.10.2018]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 4
Yorum Yaz ✐

Hayrettin Vardarbaşı çok teşekkürler
Hasan Onur FINDIK    04.01.2019 16:29:20

Hayrettin Bey, bence de Viyana çok özel bir şehir. Sanat ve tarihle iç içe bu şehre sık sık gitmek isteyebilir ziyaretçiler. Yorumlarınız ve katkılarınızı bekliyorum. www.joNurney.com | Seyahat Rehberi


Viyana
Hayrettin Vardarbaşı    27.12.2018 18:11:56

Dünyanın en önemli şehir lerinden biri ancak bu kadar kadar güzel anlatılabilirdi . Tebrikler Teşekkürler


soğukta gitmemek lazım
Enes Buttanın    10.11.2018 10:15:09

Avrupanın ortasındaki şehirler kışın çok soğuk olur, baharda gitmek lazım


Çok güzel olmuş
Hüseyin Bozdemir    22.10.2018 10:07:43

Bilindik yerlerin dışında farklı ve özel noktalarda haritada belirtilmesi çok iyi.


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN