Almanya | Berlin


Merhabalar, Almanya’nın başkenti, gurbetçilerimizin baslıca mekanı Berlin’e hoşgeldiniz. Çok sayıda müze ve galerinin yanı sıra, tarihi dokusu, parkları, kanalları,genis caddeleri, alışveriş imkanları, nazi almanyası, savaş sonrası bölünmüş döneminin izlerini görmeye hazır olun. Sizler için belirlediğim 74 noktayı Berlin gezinize mutlaka dahil etmelisin.

3,5 M kişinin yaşadığı Berlin'de 180 müze ve yaklaşık 440 galeri geçmiş dönemle re ve aynı zamanda güncel sanata ait anlamlı sanat eserleri sergilemektedir. 440 civarında galeri ve yaklaşık 3.000 sergi ile Berlin, sanat sahnesinde Avrupa lideridir.

57.000 m2den fazla sergi alanında ülke içinden ve dışından 6.000 sanatçı Berlin galerilerinde tanıtılmaktadır. Bunlara 200 civarı ticari olmayan ve düzenli sergi açan sergi salonu ve açık alanlar da eklenmektedir.

Müzeler Adası, Spreeinsel'in kuzey ucudur ve aynı zamanda sıra dışı bir kompozisyonda toplanmış olan beş dünya çapında ünlü müze yapıtına sahip görkemli bir toplu sanat eseridir. 1999'dan bu yana Müzeler Adası, dünya çapında benzersiz yapısal ve kültürel kompozisyon olarak UNESCO dünya mirasına aittir.

2.Dünya Savaşı, Berlin Duvarı ve Soğuk Savaş

Nasyonel Sosyalist partisi döneminde Reichstag Merkezi olarak iyice kuvvetlendirilen başkent büyük bir savaşa önceden hazırlanmıştı. Şehir olası saldırı için kuvvetlendirilmiştir. Müzeler adası ile Potsdamer Platz arasında kalan bölge merkez olarak kabul edilmektedir. 2.Dünya savaşının uzun bir bölümünde üstünlük kuran nazi Almanyası ordusu wehrmacht'ın barbarossa harekatına Rusların gösterdiği direnç ve karşı taarruzu, normandiyadan ABD çıkarmasıyla hızlı bir çöküş başlamış ve şehir abluka altına alınmıştır. Merkezde bulunan birçok müzede görüntülü ve sesli bir şekilde savaş dönemini öğrenebilirsiniz. Şehirden biraz uzakta kuzey tarafda bulunan Oranienburg kentindeki Sachsenhausen Toplama Kampı müzesi ziyaret edilebilir.

Savaştan sonra paylaşınan Almanya'nın doğu tarafı Rus yönetimi tarafından kontrol edilmiştir. Demokratik Almanyanın Başkenti şehir müttefik kuvvetler tarafından o kadar da kolay bir şekilde Ruslara teslim edilmemiştir. Tamamı Demokratik Almanya sınırlarında bulunanan şehrin batı bölgesi İngiltere, Fransa ve ABD tarafından paylaşılmıştır. Stratejik bir hamle olarak paylaşılan şehir 1961 yılında ani bir hareketle baştan aşağı beton duvarla bölünmüştür. Duvar, Federal Alman rejiminin cazip gelmesiyle doğu alman vatandaşların iltica etmelerine ve sürekli olarak ajan geçişlerine tanıklık etmiştir. (Duvarı haritamda da görebilirsiniz) İlgililer özellikle Bernauer caddesine gidebiliri ve halen ayakta olan gözetleme kulesini, diğer yapıları ve müzeyi ziyaret edebilir.

Devasa Parklar

Geniş alana yayılmış başkentte çok sayıda park bulabilirsiniz. Hatta bu parklardan bazıları adeta birer küçük ormandır.Merkezi noktada bulunan Tiergarden ilk dikkatimizi çeken parktır. 200 hektardan daha fazlayayılan parkın tarihi 17.yy a dayanmaktadır. Kral Friedrich Wilhelm'in av merakı için yapılan park, kralı uzaklara kadar gitme zahmetinden kurtarmıştır. Parkın girişi Berlinin en önemli ikonlarından Brandenburg Kapısıdır. Bu kapının biraz küçüğü Potsdamda da bulunmaktadır. Reichstag Merkezi, Şansölye binası gibi önemli yapıların yanısıra Zafer Sütunu da parkın ortasında yer almaktadır. Parkın içindeki neunsee gölü (ki bu gölün kenarında hayvanat bahçesi yanında Berlinin en güzel kafelerinden biri olan Cafe am neunsee bulunmaktadır) huzur vericidir.

Şehrin güney doğu bölgesinde Rus işgali sonrasında yapılan Treptower park yer almaktadır. Park devasa yapısı ve Rusların Zaferini anlatan anıtlarla dikkat çekmektedir. Prusyanın Napolyon sonrası Fransız işgalinden kurtuluşu anısına yapılan Viktoria Park bir başka önemli parktır. Tepede bulunan anıt görülebilir ve şehrin panoramik görüntüleri alınabilir. Şehrin güney ucunda Tempelhofer park, Hasenheide Halk parkı, Türk bölgesindeki Görlitzer park büyük ve önemli parklar arasındadır.

Alış-Veriş

Berlin de alış veriş deyince öncelikle KaDeWe ve Alexa gelir. Aslında KadeWe ve Fransız Caddesinde bulunan Galeries Lafayette mağazaları yüksek gelirli tabakaya yöneliktir. Ancak yine de bir tur atabilirsiniz. Alexanderplatz da bulunan Alexa mutlaka uğrayacağınız ve denk getirirseniz indirimlerden faydalanabileceğiniz bir mağazadır. Her daim indirim bulabileceğiniz hatta önemli markaların fırsatlarını yakalayabileceğiniz TK Maxx ve Primax gibi mağazalara mutlaka bir göz atmalısınız. Şehrin güney bölgesinde yer alan outdoor mağazası Globetrotter de ilgililere duyurulur. Ama benim asıl önereceğim yer şehrin batı tarafında biraz uzakta yer alan Designer Outlet Berlin. Avrupada sayılı outlet mağazalarından biri olan yere şehir merkezinden kalkan servislerle ulaşabilirsiniz.

Kreuzberg Küçük İstanbul

Berlinde en yüksek yabancı nüfus oranına sahip olmakla beraber 150 binden fazla türk vatandaşımızın yaşadığı bilinmektedir. 2.Dünya savaşı sonrasında müttefik güçler tarafından paylaşılan Berlin'in kenar mahallesi olarak görülen Kreuzberg, Neuköln vatandaşlarımızın ikamet ettikleri bölgelerdir. Amerikan kontrolü altındaki Batı Almanya topraklarına dahil olan bölgede çok sayıda fabrika/sanayi kuruluşları yer almaktadır. İlk gelişlerinde en ağır işlerde çalışan vatandaşlarımız artık kendilerini hizmet sektöründe en iyi şekilde ifade edebilmektedirler. Döneri tüm Avrupaya sevdirmenin yanı sıra Berlinde Alman gençleri de çeken eğlence merkezleri ve gece kulüplerin sahipleri de vatandaşlarımızdır. Kottbusser Tor metro durağında inerek Kreuzberg Merkeze (Koti) ulaşabilirsiniz.

Geçmişten Günümüze Berlin

Alman tarihi 12 yy. da Hohenzollern Hanedanına (Frederick I) dayanmaktadır. Günümüzde de ziyaret edebileceğimiz hanedana ait kale (Burg Hohenzollern) Stuttgart şehrine yakındır. Stuttgart- Nurnberg, Baviera ilk Alman imparatorluğunun kurulduğu yerdir. Avrupa coğrafyasının merkezi noktasında yer alan Almanlar, dolayısıyla çok sayıda uygarlıkla münasebet yaşamıştır. İlk reichstag özellike Roma İmp. etkisiyle kendisini kuzeylere kadar uzaklaşırken bulmuştur.

İkinci reichstag 17. yy'da Prusya adını almıştır (Frederick II). Nihayet 1971 de Königsberg de Wilhelm I Alman İmparatorluğunu kurdu. İmparatorluk 2.dönemindeki en sıkıntılı günlerini Napolyon zamanında yaşamıştır. Berlin ziyaretinizde Fransız izlerini ve kurtuluş anıtlarını görebileceksiniz. Merkezi noktadaki Gendarmenmarkt, Tiergarden daki zafer sütunu (Siegessaule), Viktoria Park ve buradaki şehre hakim tepedeki anıt (Nationaldenkmal für die Befreiungskriege) görülmesi gereken yapılardır.

19.yy sonlarında Almanların bilim, sanat ve felsefedeki önlenemez yükselişi askeri ve siyasi alanda da hareketlilik kazandırmıştır. Ulusal Sosyalist düşünce ile Almanların damarlarındaki kan yine hızlı akmaya başlamıştır. Sonuç olarak Hitlerin Nazi Almanyası, Berlin’i Reichstag’ın merkezi olarak görmüş ve tüm Avrupaya hatta Dünyaya hakim olma istekleri tavan yapmıştır.

Sayfam sizden gelen önerilerle birlikte sürekli olarak güncellenmektedir. Lütfen siz de görüş ve önerileriniz için yorum yazın. Dilerseniz hasanonurf@gmail.com adresime de yazabilirsiniz. Tüm haritalarım için www.jonurney.com sitemi ziyaret edin. İyi eğlenceler :)

Son güncellenme [12.10.2017]

Turistik Haritam

35x50 ebatlarında, yüksek kalitede, arkalı-önlü olarak hazırladığım turistik haritamı kolayca dijital baskı alabilirsiniz.

  Ön Yüz İndir   Arka Yüz İndir


   SİZDEN GELEN YORUMLAR 12
Yorum Yaz ✐

Teşekkürler
Mert Öcal    11.04.2019 14:51:28

Yazdığınız tüm bilgilerin hepsi işime yarayacağını düşünüyorum ve bu bilgileri kullanacağım teşekkürler hocam


Gitmeyi çok isterim
Arzu SAYICI    11.04.2019 14:42:56

En kısa zamanda bende güzel şehirler görmeyi çok isterim.


Alexanderplatz
Sercan İleri    30.08.2018 23:00:32

Berlin deyince akla hemen Alexanderplatz gelir. Seyahatinizde yolunuz hep buraya çıkacaktır.


Başarılı
Alper Öz    15.05.2018 00:16:47

İçerikler ve verilen bilgiler oldukça faydalı. Başarılı bir rehber, elinize sağlık..


Hayatimda gördüğüm tek guzel yer
İsmail Talha    25.04.2018 11:28:40

Acayip guzel ve eglenceli hic caniniz sıkılmaz ne allah herkese gitmeye nasip etsin


Muhteşem
Hasan Akış    25.04.2018 11:25:26

Muhteşem bir site çok iyi yapanın ellerine sağlık.


GEZİ...
Sema Avcıoğlu    23.04.2018 11:02:52

Çok güzel rehber oluşturmuşsunuz Her detay ince düşünülmüş tatil planları yapanlara muhteşem bir kolaylık Saygılarımla / Sema Avcıoğlu


Güzel şehir
Mehmet Gültekin    21.04.2018 15:48:47

Harita sayesinde çok kolay gezdim teşekkür ederim


Harika bir yer
Enes Daşkın    19.04.2018 23:29:09

Hasan hocam çok güzel bir harita yapmışsınız bakınca o günler geliyor aklıma. Elinize sağlık. Teşekkürler :)


Berlin Berlin Berlin
Osman Kılavuz    19.04.2018 23:17:44

yabancılık cekmeyeceğimiz yerlerden


Harita ve Fotoğraf
Eren    19.04.2018 21:14:16

Harita çok kapsamlı ve güzel tasarlanmış. Fotoğrafları da en yakın zamanda yüklemeniz dileklerimle. Elinize sağlık.


Belin
Bahadır Sürmeli    19.04.2018 19:34:34

Hocam çok güzel harita ve kısaca gezilecek yerleri göstermişsiniz. Teşekkürler


SİZ DE YORUM EKLEYİN, KATKI SAĞLAYIN